Koniec pierwszego półrocza to dobry moment na podsumowanie rynku zamówień publicznych na Pomorzu Zachodnim. Są powody do optymizmu, ponieważ wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie więcej ogłoszeń przetargowych niż rok temu.
W pierwszym półroczu obecnego roku instytucje publiczne z Pomorza Zachodniego rozstrzygnęły łącznie 2978 przetargów. To o 15% więcej niż w roku ubiegłym. Wzrost zamówień odnotowywany jest w obszarze dostaw, usług i w zakresie robót budowlanych.
W I półroczu 2024 r. w województwie zachodniopomorskim rozstrzygnięto 976 przetargów dotyczących robót budowlanych. W I połowie 2023 r. przetargów, w tym zakresie, było o ponad 100 mniej, czyli wzrost wyniósł blisko 13%. Większą liczbę zamówień publicznych na roboty budowlane możemy zauważyć również w innych regionach. Na przykład w województwie Pomorskim jest o 6% inwestycji więcej niż w roku poprzednim, a na Dolnym Śląsku wzrost wynosi 7,6%.
Wynik ten może cieszyć firmy budowlane, które szukają ofert na rynku zamówień publicznych. Spowolnienie gospodarcze i wolniejszy wzrost inflacji mogą podnosić atrakcyjność rynku zamówień publicznych.
Kolejne półrocze może być jeszcze lepsze. Do Polski zaczynają trafiać środki z KPO, w dodatku jest coraz więcej konkursów w ramach środków unijnych. Dlatego warto odpowiednio przygotować się i już teraz skorzystać z linii poręczeń wadialnych i gwarancji należytego wykonania umowy.
Gotówka coraz mniej popularnym środkiem zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z gwarancji zabezpieczenia należytego wykonania umowy.
Przedsiębiorcy startujący w przetargach mogą liczyć na wsparcie instytucji poręczeniowych, które coraz mocniej angażują się w obszarze poręczeń wadiów i gwarancji należytego wykonania umowy. Działający na terenie województwa Zachodniopomorskiego Fundusz Pomerania w 2023 roku udzielił 216 poręczeń należytego wykonania umowy, dzięki czemu firmy nie musiały wpłacać zabezpieczenia w pieniądzu.
Przy takim wzroście dostępnych zamówień, firmy planują zwiększyć swoje zaangażowanie na rynku zamówień publicznych. Realizacja większej liczby umów może jednak prowadzić do problemów z płynnością finansową. Aby temu zapobiec, przedsiębiorcy muszą dokładnie planować swoje działania finansowe oraz korzystać z dostępnych instrumentów wsparcia, takich jak poręczenia i gwarancje instytucji poręczeniowych. Wsparcie to jest kluczowe, aby zapewnić stabilność finansową i umożliwić dalszy rozwój przedsiębiorstw na rynku zamówień publicznych.
Fundusz Pomerania oferuje linie poręczeń wadialnych, jednostkowe poręczenia wadiów przetargowych a także wsparcie w zakresie gwarancji należytego wykonania umowy. Spółka wspiera przedsiębiorców od 21 lat i jest godnym zaufania partnerem dla firm z Pomorza Zachodniego. Co roku z oferty Funduszu korzysta wielu przedsiębiorców. Tylko w ubiegłym roku spółka przekazała zachodniopomorskim firmom w formie poręczeń 60 mln zł. Spółka została założona w 2002 roku i jej udziałowcami są m.in. Województwo Zachodniopomorskie oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. To dodatkowo wzmacnia pozycję i wiarygodność Funduszu. Dodatkowo Fundusz Pomerania jest jednym z najlepiej ocenianych funduszy poręczeniowych w Polsce. Co roku otrzymuje wysokie noty ratingowe, które wystawia firma Eurorating oceniające fundusze poręczeniowe.
Jak otrzymać zabezpieczenie należytego wykonania umowy?
Otrzymanie zabezpieczenia w Funduszu Pomerania jest szybkie i proste. Wystarczy złożyć wniosek wraz z dokumentami rejestrowymi, finansowo-ekonomicznymi i zaświadczeń/oświadczeń z ZUS i US. Doradcy Funduszu pomagają przedsiębiorcom w uzyskaniu poręczenia, odpowiadają na wszystkie pytania i wątpliwości.
Poręczenie wadium i należytego wykonania umowy polepsza płynność finansową firmy, umożliwia ubieganie się i realizację większej liczby zamówień.
W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny z doradcą klienta Małgorzatę Statkiewicz pod numerem telefonu 661 590 540 lub mailowy m.statkiewicz@funduszpomerania.pl
Zobacz więcej tutaj
Gwarancja należytego wykonania umowy – to się opłaca!
Wielu przedsiębiorców dotychczas uważało, że wpłata zabezpieczenia należytego wykonania umowy w pieniądzu jest najkorzystniejsza. Wszelkie analizy jednak dowodzą inaczej. Przy obecnej inflacji zamrożenie środków finansowych na kilka lat kosztuje dużo więcej niż skorzystanie z gwarancji należytego wykonania umowy. Dodatkowo wpłacone pieniądze przedsiębiorca mógłby wpłacić na przykład na korzystną lokatę lub poczynić dodatkowe inwestycje w firmie, które mogłyby przynieść firmie dodatkowy zysk.
Jaki jest koszt otrzymania gwarancji należytego wykonania umowy?
Koszt udzielenia poręczenia jest uzależniony od kilku czynników. Istotna jest wysokość wadium lub zabezpieczenia należytego wykonania umowy jaką ma wpłacić firma ubiegająca się o zamówienie. Drugim czynnikiem jest długość trwania poręczenia. Czym dłuższy okres tym jest wyższy koszt. Kolejną zmienną jest ocena ryzyka na którą ma wpływ stabilność finansowa firmy oraz charakterystyka zamówienia. Nasi doradcy mogą dla każdego zainteresowanego klienta wyliczyć ostateczny koszt otrzymania poręczenia.