Koniec roku to dobry czas na podsumowanie rynku zamówień publicznych na Pomorzu Zachodnim. Jaki to był rok dla zamawiających i wykonawców? Dlaczego coraz więcej osób korzysta z gwarancji należytego wykonania umowy?
Wielu przedsiębiorców startujących w przetargach obawiało się, że w tym roku samorządy ograniczą inwestycje. Przyczyną miały być trudności finansowe wielu gmin, brak środków z KPO oraz inflacja. Jednak dynamika inwestycji pozostała stabilna i zbliżona do poziomu sprzed roku.
Do grudnia 2024 roku samorządy z województwa zachodniopomorskiego ogłosiły 5429 przetargów, co nieznacznie odbiega od liczby 5506 ogłoszeń w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przy uwzględnieniu przetargów planowanych na grudzień, istnieje szansa, że 2024 rok zakończy się lepszym wynikiem niż poprzedni.
Rekordowe miesiące i liderzy zamówień
Rekordowym miesiącem pod względem liczby przetargów był listopad, w którym ogłoszono aż 603 zamówienia. Kolejne miejsca zajmują lipiec (578 przetargów) i czerwiec (562 przetargi). Najmniej przetargów odnotowano we wrześniu – wpływ na to miały wakacje i sezon urlopowy.
Szczecin pozostaje liderem w regionie, z 1647 ogłoszeniami przetargowymi. Za większość zamówień odpowiadają szczeciński magistrat i podległe mu jednostki, instytucje publiczne, uczelnie wyższe oraz spółki Skarbu Państwa.
Czy 2025 rok będzie przełomowy?
Rok 2022 był rekordowy pod względem liczby przetargów – ogłoszono ich wtedy 6821. Wynik ten był efektem kończącego się okresu rozliczania inwestycji z unijnej perspektywy 2014-2020. Samorządy, aby w pełni wykorzystać środki unijne, musiały do końca 2023 roku rozliczyć wszystkie inwestycje.
Eksperci prognozują, że 2025 rok może być jeszcze lepszy. Pozytywny wpływ na rynek mogą mieć:
- uruchomienie środków z KPO,
- nowe projekty z unijnej perspektywy 2021-2027,
- dodatkowe środki dla samorządów dzięki reformie finansów,
- realizacja nowych planów inwestycyjnych po wyborach samorządowych.
Jak dobrze przygotować się do przetargów w 2025 roku?
Przedsiębiorcy powinni uważnie śledzić plany zamówień ogłaszane przez jednostki samorządowe i instytucje publiczne. Jest to cenne źródło informacji, które pozwala zaplanować udział w najbardziej interesujących przetargach.
Uzyskanie odpowiednich zabezpieczeń, takich jak gwarancja należytego wykonania umowy, jest kluczowym krokiem w przygotowaniu do przetargów. Fundusz Pomerania umożliwia firmom wcześniejsze uzyskanie takich gwarancji, co ułatwia start w zamówieniach publicznych.
Zobacz więcej o gwarancjach należytego wykonania umowy Funduszu Pomerania: https://funduszpomerania.pl/produkty/zabezpieczenie-nalezytego-wykonania-umowy/
Chcesz wiedzieć więcej o planach przetargów na 2025 rok? Przeczytaj nasz artykuł: Plan przetargów 2025.
Dzięki Funduszowi Pomerania przedsiębiorcy mogą zawczasu otworzyć linie wadialne i poręczeń należytego wykonania umowy. Firmy mogą z góry wiedzieć jak wysoką linię wadialną i poręczeń należytego wykonania umowy mogą uzyskać, aby nie musieć przy ubieganiu się o zamówienie wpłacać środków na zabezpieczenia w gotówce. Dzięki uzyskaniu linii poręczeniowej póżniejszy tryb udzielenia jednostkowego poręczenia wadium lub gwarancji należytego wykonania umowy będzie szybszy i prostszy, a przedsiębiorca będzie mógł skupić się na przygotowaniu do realizacji zamówienia.
Gwarancja należytego wykonania umowy – klucz do sukcesu
Dla przedsiębiorców uczestniczących w przetargach niezwykle ważnym elementem jest gwarancja należytego wykonania umowy. Jest to zabezpieczenie wymagane w większości zamówień publicznych, które gwarantuje zamawiającemu, że wykonawca rzetelnie wywiąże się z warunków kontraktu.
Fundusz Pomerania oferuje przedsiębiorcom rozwiązania pozwalające na wcześniejsze uzyskanie linii wadialnych i poręczeń należytego wykonania umowy. Dzięki temu firmy mogą:
- uniknąć konieczności blokowania własnych środków finansowych na zabezpieczenia,
- uprościć proces aplikowania o konkretne przetargi,
- skupić się na przygotowaniu i realizacji zamówień.
Do grudnia 2024 roku Fundusz Pomerania udzielił ponad 400 poręczeń wadiów i należytego wykonania umowy, a kwota udzielonych poręczeń przekroczyła 17 mln zł.
Koszt otwarcia rocznej linii poręczeń należytego wykonania umowy może wynieść tylko 400 zł!
Dla przedsiębiorców biorących udział w przetargach publicznych zabezpieczenie finansowe w postaci gwarancji należytego wykonania umowy jest często kluczowym wymogiem. Dzięki rocznej linii poręczeń możesz znacząco uprościć ten proces. Koszt jej otwarcia rozpoczyna się od 400 zł.
Posiadanie aktywnej linii poręczeń pozwala przedsiębiorcom uniknąć konieczności angażowania własnych środków finansowych przy zabezpieczeniach. Linia poręczeń zwiększa konkurencyjność w przetargach. Brak potrzeby wpłacania wadium w gotówce czy długotrwałych formalności oznacza, że przedsiębiorca może skupić się na realizacji zamówienia.
To rozwiązanie szczególnie korzystne dla firm realizujących wiele kontraktów w ciągu roku. Dzięki linii poręczeń należytego wykonania umowy firma jest zawsze gotowa, by sprostać wymaganiom zamawiających. Nie zwlekaj – otwórz linię poręczeń już dziś!
Jesteś zainteresowany skorzystanie z rocznej linii poręczeń wadialnych lub gwarancji należytego wykonania umowy? Skontaktuj się z nami:
- Małgorzata Statkiewicz, tel. 661 590 540
- Aneta Moroń, tel. 605 399 420
Zobacz więcej: https://funduszpomerania.pl/produkty/zabezpieczenie-nalezytego-wykonania/