Aktualności

Banki Spółdzielcze i Fundusz Pomerania wspólnie wspierają firmy na Pomorzu Zachodnim!

 

➡️ Kredyt inwestycyjny z poręczeniem za 0 zł to wspólny produkt banków spółdzielczych oraz Funduszu Pomerania.

Dzięki wspólnemu produktowi przedsiębiorcy mogą skorzystać z niezwykłej okazji: otrzymać całkowicie bezpłatnie poręczenie kredytu od Funduszu Pomerania oraz dostać kredyt na unikatowych warunkach,
ponieważ prowizja wynosi jedynie 1%.

➡️ To unikalna okazja dla firm, które chcą się rozwijać i inwestować w naszym województwie!

➡️ Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami!

Poręczenia kredytów w ramach PLD Plus

Charakterystyka produktu:

 • zabezpieczenie 80% kwoty kredytu (60% - gwarancja de minimis + 20% - poręczenie funduszu poręczeniowego),
 • maksymalna kwota kredytu objętego produktem 1 mln zł,
 • maksymalny okres gwarancji i poręczenia:
  1. kredyty obrotowe odnawialne i nieodnawialne, w tym także kredyt w rachunku bieżącym - 27 miesięcy
  2. kredyty inwestycyjne - 99 miesięcy
 • jedynym zabezpieczeniem udzielonej gwarancji i poręczenia są weksle in blanco wystawione przez Przedsiębiorcę
 • warunkiem skorzystania z zabezpieczeń oferowanych przez produkt jest posiadanie przez Przedsiębiorcę zdolności kredytowej

Korzyści dla przedsiębiorcy :

 • dostęp do finansowania kredytem obrotowym lub inwestycyjnym dla przedsiębiorców z krótką historią kredytową lub nie mających wystarczającego majątku na zabezpieczenie kredytu,
 • nieobciążanie własnego majątku – przedsiębiorca ma elastyczność w zakresie dysponowania własnym majątkiem,
 • oszczędność czasu i minimum biurokracji – wszystkie formalności załatwiane są bezpośrednio w banku kredytującym, żadnych dodatkowych dokumentów i obowiązków sprawozdawczych.

 

Dobre perspektywy dla przedsiębiorców ze Świnoujścia

 

100 przedsiębiorców, ciekawe wystąpienia, bardzo dobre rozmowy - tak można podsumować Regionalne Obchody Światowego Dnia Turystyki organizowane w Świnoujściu. Turystyka dla Świnoujścia to najważniejsza branża. Miliony turystów, coraz to nowe hotele, pensjonaty i atrakcje turystyczne i bardzo dobre perspektywy, dzięki budowanemu tunelowi, który ułatwi dojazd turystom na wyspę.

Spotkanie przygotowywała Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna oraz Świnoujska Organizacja Turystyczna. Tym razem mikrofon prowadzącego od początku do końca dzierżył Damian "Viking" Usewicz - komik i standuper, który także przygotował program rozrywkowy. Podczas spotkania Prezydent Miasta Świnoujście wraz z Prezesem ŚOT odebrali Certyfikat ZROT dla Najlepszego Produktu Turystycznego Pomorza Zachodniego przyznany produktowi "Świnoujście - Twierdza na Wyspach".

Podczas spotkania przedsiębiorcy mogli dowiedzieć się szczegółów na temat poręczeń kredytów obrotowych i inwestycyjnych, które walnie przyczyniają się do rozwoju zachodniopomorskich firm. 

 

Fundusz Pomerania w Kołobrzegu

Wraz ze ZROT, Miastem Kołobrzeg, Województwem Zachodniopomorskim oraz Lokalną Organizacją Turystyczną Regionu Kołobrzeg mieliśmy okazję spotkać się z przedsiębiorcami z branży turystycznej w Kołobrzegu.

W ten wieczór Certyfikat ZROT za Najlepszy Produkt Turystyczny Pomorza Zachodniego otrzymała Zagroda Jamneńska (oddział Muzeum w Koszalinie), wyróżnienie Gryfa Turystycznego dla Ambasadora Turystyki Pomorza Zachodniego przyznane przez Zarząd ZROT otrzymał Kabaret Koń Polski z Koszalina. Z kolei byli i obecny prezes Regionalnego Stowarzyszenia Turystyczno-Uzdrowiskowego w Kołobrzegu odebrali z rąk Członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Janusza Gromka nagrodę z okazji 20-lecia swojej działalności na rzecz rozwoju kołobrzeskiej turystyki.

Program rozrywkowy przygotował Kabaret Koń Polski w składzie Leszek Malinowski, Waldemar Sierański i Maria Borzyszkowska.

Spotkanie było okazją do rozmów z przedsiębiorcami, zaprezentowania oferty Funduszu, który chce jeszcze mocniej wspierać firmy z branży turystycznej, które działają na terenie Pomorza Zachodniego. Kolejne spotkania już niebawem.

Obchody Światowego Dnia Turystyki w Szczecinie!

Fundusz Pomerania wraz z Zachodniopomorską Regionalną Organizacją Turystyczną organizuje regionalne obchody Światowego Dnia Turystyki. Pierwsze spotkanie odbyło się w Szczecinie i było okazją do szczególnego uhonorowania Aleksandra Doby oraz Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie.

Aleksander Doba otrzymał nadane przez Zarząd ZROT wyróżnienie Gryfa Turystycznego dla Ambasadora Turystyki Pomorza Zachodniego natomiast dyrektor Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie Stanisław Horoszko odebrał Certyfikat ZROT dla Najlepszego Produktu Turystycznego Pomorza Zachodniego. Spotkanie swoim występem uświetnili aktorzy Teatru Polskiego w Szczecinie Olga Adamska oraz Michał Janicki, którym na fortepianie akompaniował Krzysztof Baranowski.

Turystyka jest ważną dziedziną gospodarki na Pomorzu Zachodnim. Jako Fundusz Pomerania chcemy wspierać przedsiębiorców z branży turystycznej, aby w naszym województwie powstawały nowe hotele, pensjonaty i atrakcje turystyczne. 

Poręczenia wadiów dla Zakładów Usług Leśnych

Przedsiębiorcy, którzy startują w przetargach mogą pozyskać od Funduszu Pomerania poręczenie wadium. Dzięki temu firmy nie muszą "zamrażać" gotówki na wpłatę wadiów. O takie poręczenie mogą wnioskować m.in. jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki, które funcjonują w sektorze usług leśnych. Dzięki temu przedsiębiorcy mają lepsze możliwości w ubieganiu się o zamówienia publiczne oferowane przez corocznych przetargach organizowanych przez Nadleśnictwa

Wadium obejmuje przetargi z obszarów takich jak:

 • hodowla i ochrona lasu,
 • ochrona przeciwpożarowa,
 • pozyskanie i zrywka drewna,
 • gospodarka łąkowo-rolna,
 • zagospodarowanie turystyczne,
 • melioracja wodna i utrzymanie infrastruktury w leśnictwach,
 • szkółkarstwo,
 • nasiennictwo i selekcja.

 

Bezgotówkowe wadium przetargowe obejmuje duże przetargi, na ogół roczne lub dwuletnie, które ze względu na skalę podzielone są na kilka części. Ukazują się one w IV kwartale roku, a termin ich obowiązywania rozpoczyna się od stycznia roku przyszłego. Firmy mogą do nich przystąpić osobiście lub działać w imieniu konsorcjum (dotyczy głównie bardziej wymagających prac), które może obejmować kilka podmiotów gospodarczych. Poza bezgotówkowym wadium przetargowym firmy otrzymują również gwarancję należytego wykonania kontraktu – oba zabezpieczenia są niezbędne do podpisania umowy z Zamawiającym.

Przetargi, ukazujące się w ciągu roku i realizowane przez Nadleśnictwa, obejmują również utrzymanie infrastruktury dróg (budowa dróg leśnych, utwardzanie). Ich odbiorcami mogą być także firmy budowlane.

Zakłady Usług Leśnych, czyli leśnicy startujący do przetargów, mogą reprezentować mniejsze działalności gospodarcze, całe spółki lub przystępować do oferty jako konsorcjum. Łącząc się, mają możliwość podziału prac pomiędzy poszczególne podmioty (np. jedna firma odpowiada za zrywkę drzew, a druga zajmuje się szkółkarstwem itp.). Każde konsorcjum posiada leadera i w zależności od umowy, to on może wnosić wadium lub może być ono podzielone proporcjonalnie pomiędzy każdego członka konsorcjum.

W sytuacji, gdy Zakłady Usług Leśnych ponownie przystępują do przetargów (np. na wykonanie dodatkowych prac, takich jak budowa drogi leśnej itp.), to proponowany jest im limit wadialny.