Kolejne setki milionów w Zachodniopomorskim Funduszu Rozwoju!

2 sierpnia 2023 roku Marszałek Olgierd Geblewicz podpisał z Zachodniopomorską Agencją Rozwoju Regionalnego umowę powierzenia spółce środków zwrotnych pochodzących z perspektywy 2014-2020. Dzięki temu pula środków, które będą służyły do wspierania przedsiębiorczości na Pomorzu Zachodnim, zwiększy się o 401 mln zł.

Dotychczas ZARR dysponował środkami zwrotnymi w wysokości 428 mln zł. Środki te były wykorzystywane m.in. na pożyczki i poręczenia. Skorzystało z nich 2200 przedsiębiorców. Było to możliwe między innymi dzięki dużemu wsparciu Funduszu Pomerania, który podpisał z ZARR siedem umów operacyjnych. Dzięki projektom realizowanym przez Fundusz Pomerania do przedsiębiorców trafiło ponad 100 mln zł w formie poręczeń kredytów i wadiów.

Środki z Zachodniopomorskiego Funduszu Rozwoju umożliwiły Funduszowi Pomerania oferowanie przedsiębiorcom całkowicie bezpłatnie poręczeń kredytów, poręczeń wadialnych, a nawet gwarancji należytego wykonania umowy. To duże wsparcie dla lokalnych przedsiębiorców, którzy inwestują, rozwijają swoje firmy lub startują w przetargach.

Obecnie do Zachodniopomorskiego Funduszu Rozwoju trafiają środki zwrotne z perspektywy unijnej 2014-2020. Łączna pula środków z dwóch perspektyw wyniesie 830 mln zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone m.in. na atrakcyjne pożyczki i poręczenia dla firm.

Podpisanie umowy przez Marszałka Geblewicza otworzyło dyskusję na temat instrumentów finansowych w naszym województwie. Prezes Funduszu Pomerania Adam Badach wskazał, że środków na poręczenia w kolejnych latach powinno być więcej, ponieważ dotychczasowe zainteresowanie produktami poręczeniowymi ze strony przedsiębiorców było bardzo duże. Kwestie wymagające przesądzenia obejmują m.in. rodzaj oferowanych produktów czy wysokość pożyczek. Kolejne spotkanie z udziałem pośredników zaplanowano na wrzesień. Pierwszych szczegółowych decyzji – odpowiadających na potrzeby rynku – należy spodziewać się po przedłożeniu Zarządowi Województwa przez ZARR S.A. strategii inwestycyjnej.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu.
Chętnie odpowiemy na Państwa pytanie.

Centrum Biurowe POSEJDON,
Brama Portowa 1, 70-225 Szczecin
(Wejście C od ul. Kaszubskiej, piętro I)

Napisz do nas
biuro@funduszpomerania.pl

Telefon kontaktowy
+48 91 813 01 10