Fundusz poręczy za ciebie. Jakie trzeba spełniać warunki?

Nowa oferta Funduszu Pomerania to wielka szansa dla przedsiębiorców z województwa zachodniopomorskiego by rozwijać swoją działalność i z powodzeniem startować w przetargach na zamówienia publiczne. Wczoraj przedstawiliśmy Państwu charakterystykę rynku. Dziś więcej na temat nowej oferty Funduszu Pomerania, która zakłada możliwość wniesienia wadium za przedsiębiorcę, który będzie startował w przetargu. Jak to możliwe? O jakich kwotach mowa? Jakie trzeba spełnić warunki? Na te pytania odpowiada specjalista Funduszu Pomerania – Łukasz Cieszyński, dyrektor ds. poręczeń.

Przedsiębiorca, który chce startować w przetargu publicznym musi wnieść wadium. Najczęściej jest to gotówka. Przedsiębiorca na miesiąc lub dwa musi więc „zamrozić” część swoich środków. Oferta Funduszu Pomerania jest więc alternatywą dla tych, którzy albo nie są w stanie pozwolić sobie na tak długie przetrzymywanie pieniędzy albo dla tych, którzy aktywnie obracają środkami, na przykład startując w innych przetargach. – Fundusz udziela wadium w postaci poręczenia. Jest to tak samo akceptowalna forma jak wszystkie formy ubezpieczeniowe lub gotówkowe. Wadium wydawane jest w formie oświadczenia, które klient dołącza do swojej oferty i składa w przetargu. Jest to poręczenie dostępne we wszystkich zamówieniach publicznych – zapewnia Łukasz Cieszyński, dyrektor ds. poręczeń w Funduszu Pomerania. Czy uzyskanie takiego poręczenia jest skomplikowaną sprawą? Specjaliści zapewniają, że wręcz przeciwnie. To bardzo prosta forma wsparcia, a jednocześnie bardzo efektywna. Wymagane jest zaledwie kilka dokumentów, a decyzje zwykle zapadają w dynamicznym tempie. – Możliwe jest przyznanie wsparcia w dwóch formach. Pierwsza to tzw. limit wadialny na rok z góry. Przedsiębiorca będzie startować w takiej ilości przetargów na jakie pozwala mu limit finansowy o który złożył zapotrzebowanie. Liczba wadiów jest nieograniczona. Maksymalna kwota limitu to aż milion złotych. Poręczenie jednostkowe nie może przekroczyć 500 tysięcy złotych. Warto dodać, że wadium zwykle nie przekracza 3% wartości danego zamówienia publicznego. Inna forma udzielenia wadium to wadium jednostkowe, na konkretny przetarg publiczny. Przedsiębiorca startuje w małej liczbie przetargów i chce poręczenia tylko jeden raz. Wniosek jest więc szykowany zwykle pod konkretny przetarg – dodaje dyrektor.

Jakie są warunki, które musi spełnić przedsiębiorca by starać się o poręczenie wadium przez Fundusz Pomerania? – Przedsiębiorca musi działać na terenie naszego województwa. Siedziba na miejscu jest pierwszym punktem do weryfikacji. Druga istotna rzecz to sektor MŚP. Jest on zdefiniowany jako rodzaj firmy z liczbą pracowników poniżej 250 osób i sumą bilansową poniżej 43 milionów Euro. To są warunki podstawowe, które musi spełnić przedsiębiorca. Potem następuje ocena finansowa przedsiębiorcy. Fundusz Pomerania ocenia wyniki finansowe i obroty, które generuje firma. Przedsiębiorca mający małe obroty, a startujący w przetargu wartym kilka milionów złotych z natury rzeczy jest inaczej rozpatrywany, bo ryzyko poręczenia za niego jest zdecydowanie większe. Dokumentacji nie ma dużo, nie jest to forma zbiurokratyzowana. Zaledwie 3-4 strony do wypełnienia oraz dokumenty finansowe. Każdy klient startujący w przetargu musi posiadać zaświadczenie o niezaleganiu z Urzędu Skarbowego oraz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – dodaje Łukasz Cieszyński, dyrektor ds. poręczeń w Funduszu Pomerania.

Już jutro na stronie Północnej Izby Gospodarczej kolejne informacje na temat wadiów i możliwościach jakie niesie ze sobą nowa oferta Funduszu Pomerania.